Pogrzeby w Krakowie

Pogrzeb Kraków
Śmierć jest traumatycznym doświadczeniem w życiu każdego człowieka i chociaż nie możemy przed nią uciec, to jednak bardzo trudno przygotować się na tego typu pożegnania.

Pogrzeb Kraków:

Organizacja pogrzebu i pogrzebowych uroczystości spada zazwyczaj na barki najbliższych. W tym ciężkim momencie, musimy wykrzesać w sobie na tyle energii, aby zorganizować zmarłej, ale bliskiej nam osobie, godne pożegnanie. Można powiedzieć, że to tylko formalności, jednakże są one bardzo istotnym punktem prawidłowego przeżywania żałoby. Ponadto, skupienie się na organizacji pożegnania i pogrzebu, pozwala chociaż na chwilę uwolnić myśli od smutnej rzeczywistości i jakoś oswoić się z nowym porządkiem rzeczy. Nie warto negować nowej i smutnej prawdy, a stawić jej czoła, wtedy też prawidłowo rozpocznie się proces oswajania się z brakiem naszej bliskiej osoby.

Pogrzeb można zorganizować na własną rękę we współpracy z rodziną i przyjaciółmi, ale można też skorzystać z pomocy profesjonalistów i wynająć firmę, która przeprowadzi nas przez wszystkie kroki. Wbrew pozorom, organizacja pogrzebu i pożegnania, nie jest łatwa i nie chodzi tu tylko o uczucia, które nami targają, ale także o kwestie formalne i organizacyjne. Należy przygotować transport, pochówek, ubrać ciało i je zabalsamować, odwiedzić księdza, organistę oraz kościelnego, załatwić akt zgonu i wiele, wiele innych, przykrych formalności.

W tym czasie działamy niejako automatycznie, ponieważ mamy jakby ograniczony czas. Zazwyczaj od śmierci bliskiej nam osoby, do jej pochowania upływają trzy może cztery dni, podczas których wszystkie wyżej wymienione czynności muszą zostać załatwione. Jest to przykry obowiązek, jednakże musimy go wykonać.

Organizacja pogrzebu jest ciężka zarówna fizycznie, jak i psychicznie. Warto korzystać z każdej dostępnej w takich momentach pomocy – czy to oferowanej przez rodzinę lub przyjaciół, czy też przez specjalistów. Dobrze zorganizowany pogrzeb to między innymi właściwe uhonorowanie zmarłej osoby oraz oddanie jej należytego szacunku.