Aparaty USG – od czego zależy cena aparatu USG?

aparat usg

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w internecie jest prośba o ceny aparatów USG. Cena tego urządzenia zależy przede wszystkim od liczby głowic oraz użytego oprogramowania. Bardzo ważne są także akcesoria oraz rodzaj konstrukcji.

Wysokiej jakości głowice oraz oprogramowanie może znacząco zmienić wstępną cenę urządzenia. Aparat USG złożony jest z jednej głowicy ultrasonograficznej oraz jednostki ultrasonograficznej. Najczęściej wykorzystywaną głowicą jest liniowa lub sektorowa. W niektórych przypadkach jednak niezbędna może okazać się głowica dodatkowa. Warto również zauważyć, że niektóre badania wymagają zastosowania specjalistycznej głowicy. Najczęściej stosuje się ją w badaniach ginekologicznych oraz wolumetrycznych. Tego typu głowice są znacznie droższe od klasycznych modeli. Jest to spowodowane wymaganiami technologicznymi oraz znacznie mniejszą powszechnością.

Zakres cen jest bardzo szeroki, dlatego należy przeanalizować konkretne modele, żeby móc oszacować wartość danego aparatu. Nie należy jednak zapominać o oprogramowaniu, które jest rdzeniem całego sprzętu. Niektóre zastosowane systemy są niezwykle drogie, ponieważ charakteryzują się dużą liczbą atrybutów oraz specjalistycznymi funkcjami. Z reguły kupując gotowy aparat USG powinniśmy mieć oprogramowanie w zestawie. Czasami jednak trzeba je kupować osobno i wtedy narażamy się na znacznie większe koszty. Dlatego przed wyborem odpowiednio urządzenia powinniśmy dokładniej poznać jego specyfikację. Pod względem ceny najlepiej wypadają aparaty USG rekondycjonowane lub z wtórnej dystrybucji. Są to urządzenia, które już były używane, ale cały czas są całkowicie sprawne.

W ten sposób można zaoszczędzić trochę pieniędzy, jednocześnie kupując sprzęt wysokiej jakości. Na uwagę zasługuje również możliwość wzięcia aparatu USG w leasing. Dzięki temu można rozłożyć trochę koszty.